آموزش

صفر تا صد تفاوت ریجن های PS5 برای گیمرها

تفاوت ریجن های PS5

یکی از سوالات متداول به هنگام خرید پلی استیشن، انتخاب ریجن است. ریجن های PlayStation 5  امروزه جهت ردیابی فروش و کنترل بر روی این محصول قرار می‌گیرند. اما آیا در حقیقت فرقی بین انواع ریجن های ps5 وجود دارد؟ خیر، ریجن های PS5 از نظر اجرا و کیفیت بازی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. اما شاید به هنگام خرید با قیمت‌های متفاوت ریجن‌ها مواجه شده‌اید. در این مقاله به طور کامل در رابطه با تفاوت ریجن های مختلف PS5 و علت این اختلاف قیمت توضیح خواهیم داد. پس ما با همراه باشید!

تفاوت ریجن های PS5 چیست؟

اگر جهت خرید کنسول PS5 (پلی استیشن 5) به فروشگاه‌های مربوطه مراجعه کرده باشید، حتماً شاهد تأکید فروشنده‌ها روی این موضوع بوده‌اید. اولین موضوعی که به آن اشاره می‌کنند ساخت آن کنسول است، برای مثال گفته می‌شود کنسول ریجن ژاپن در همین کشور تولید می‌شود. این ادعا بدون پایه و اساس است چرا که اکثر کنسول‌های PS5 در کشور چین تولید و مونتاژ می‌شوند. بحث دیگری که مطرح می‌شود، کیفیت سخت‌افزار است که این موضوع نیز کاملاً کذب می‌باشد. زیرا تمامی ریجن‌ها از سخت‌افزار مشابهی استفاده می‌کنند و عموماً تفاوتی ندارند. ریجن های کنسول PS5 انواع گوناگونی مانند آمریکا، ژاپن و غیره است که با اعداد تک‌رقمی مثل 1 و 2 شناخته می‌شوند.

دنیا به طور کلی شامل 6 ریجن است، اما در پلی استیشن تنها 4 ریجن وجود دارد. ما برای شناسایی دستگاه خود از کد ریجن‌ها استفاده می‌کنیم که در ادامه به آن پرداخته می‌شود. ریجن های مختلف ps5 به این شرح است:

 • ریجن 1 : آمریکا
 • ریجن 2 : اروپا
 • ریجن 3 : آسیا
 • ریجن 4 : استرالیا

تفاوت ریجن های مختلف ps5

کد ریجن های مختلف

شرکت سونی برای کنترل فروش محصولات و ردیابی PS5 بر روی آن‌ها یک کد ریجن قرار می‌دهد. به طور کلی این کد به صورت CFI-10XX است که در قسمت XX اعداد ریجن‌های مختلفی قرار می‌گیرد. از این راه ریجن‌های گوناگون را به سادگی می‌توان شناسایی کرد.

همچنین در انتهای این کد حرف A یا B قرار می‌گیرد که به ترتیب به معنای نسخه استاندارد و دیجیتال است. برای مثال یک PS5 ریجن خاورمیانه نسخه دیجیتال دارای کد CFI-1016B است. همچنین کد ریجن‌های XX مختلف به شرح زیر است:

 • 00 : ژاپن
 • 02 : اقیانوسیه (نیوزلند و استرالیا)
 • 08 : آسیای مرکزی، هندوستان، روسیه، اوکراین
 • 14 : آمریکای لاتین، مکزیک، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی
 • 15 : آمریکای شمالی (کانادا، ایالات متحده)
 • 16 : اروپا، خاورمیانه، آفریقا
 • 18 : کره جنوبی

فرق ریجن های ps5

ریجن ها از کجا آمدند؟

در ادامه مقاله تفاوت انواع ریجن های کنسول PS5 به مبدا ریجن‌ها می‌رسیم. ریشه این موضوع به کنسول نسل ششم یعنی PS2 بر می‌گردد که در آن زمان باعث سردرگمی خریداران می‌شد. کم‌کم سونی در نسل‌های بعدی یعنی هفتم، هشتم و نهم این موضوع را به‌کلی حل کرد. به طوری که هم اکنون به‌جز تفاوت‌های بسیار کوچک در بسته‌بندی و اقلام همراه تفاوت زیادی بین کنسول‌ها نیست.

برای مثال بسته‌بندی ریجن ژاپن دارای جعبه یک‌پارچه و کلفت‌تری بوده اما برای کشورهای دیگر این‌طور نیست. بسته‌بندی کشورهای دیگر به صورت دوتکه بوده و جعبه رویی نازک‌تر می‌باشد. همچنین با توجه به استانداردهای هر منطقه از لحاظ تأمین انرژی، دوشاخه موجود در جعبه می‌تواند متفاوت باشد.

انواع ریجن های ps5

بازی ریجن های مختلف

عده‌ای تصور می‌کنند که با خرید کنسول یک ریجن مشخص، مجبورند بازی‌هایی همان ریجن را تهیه و استفاده کنند. این تصور غلط بوده و دستگاه‌های امروزی اعم از PS5 و PS4 به اصطلاح ریجن فری هستند. یعنی گیمرها به راحتی می‌توانند بازی‌های ریجن‌های مختلف را روی کنسول بازی خود نصب و بازی کنند.

تنها تفاوت بسته‌های الحاقی یا DLCهای بازی‌ها هستند که باید با توجه به ریجن بازی خود تهیه شوند تا به‌درستی اجرا شوند. تنها فرقی که می‌توان برای بازی‌های ریجن‌های مختلف قائل شد، سطح خشونت یا پیام‌های هشدار هنگام اجرای بازی‌های ترسناک و غیره باشد.

 تفاوت ریجن ها در PS5 با یکدیگر

اگر قصد خرید کنسول بازی پلی استیشن 5 را دارید، باید بدانید که از نظر سخت‌افزار و کیفیت دستگاه هیچ فرقی میان انواع ریجن های ps5 وجود ندارد. اما در بازی‌ها ممکن است با توجه به سیاست هر منطقه و استانداردها، صحنه‌هایی از بازی‌ها تغییر کنند.

با توجه به تمام این موضوعات شاهد قیمت‌های متفاوت برای این کنسول هستیم. این موضوع اول به خاطر تفاوت در واحد پول کشورهاست. و دوم، دستگاهی که از راه دورتری به ایران وارد می‌شود نیز هزینه واردات و فروش آن نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه فروشندگان مجبورند هر کنسول را با توجه به ریجن با قیمت مشخصی به فروش برسانند. به عبارتی ریجن های مختلف PS5 با قیمت‌های گوناگون توسط فروشندگان از تامین کنندگان خریداری شده و به همین دلیل شما به هنگام خرید، با قیمت‌های مختلفی رو‌به‌رو می‌شوید.

و در آخر تاکید می کنیم که تفاوت ریجن ها فقط برای شرکت سازنده دارای اهمیت است و برای استفاده کاربران اهمیت خاصی ندارد.

راستی برای دیدن مقالات دیگر، به بخش وبلاگ ژوپیتل مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید