آموزش

تفاوت مودم ADSL و VDSL کدام است؟ ۷ فرق مهم

تفاوت مودم ADSL و VDSL

احتمالا زمانی که برای خرید مودم به فروشگاه‌های مربوطه مراجعه کرده باشید، با سوال “مودم ADSL می‌خواهید یا VDSL؟” مواجه شده‌اید. اگر جوابی برای این سوال ندارید و حتی تفاوت این دو مورد را نمی‌دانید، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به طور کلی تفاوت بین مودم ADSL و VDSL را بررسی و هر آنچه باید بدانید را توضیح خواهیم داد.

تفاوت مودم ADSL و VDSL

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) و VDSL (Very High Bitrate Digital Subscriber Line) به طور کلی در میزان سرعت انتقال داده با هم تفاوت دارند. مقدار سرعت مودم‌های VDSL در قیاس با ADSL سریع‌تر است.

مودم ADSL به شما سرعتی برابر با 64 کیلوبیت بر ثانیه تا 1 مگابیت بر ثانیه جهت آپلود و سرعتی برابر با 500 کیلوبیت بر ثانیه تا 8 مگابیت در ثانیه جهت دانلود ارائه می‌کند. این مقادیر در مودم‌های VDSL برای آپلود برابر با 1.5 تا 2.5 مگابیت بر ثانیه و برای دانلود برابر با 50 تا 55 مگابیت بر ثانیه است.

جالب است بدانید که ADSL و VDSL در واقع نوعی فناوری DSL هستند. DSL مخفف Digital Subscriber Line است که به طور کلی یک خط تلفن معمولی را به یک پل ارتباطی پهن باند تبدیل می‌کند.

جدول مقایسه تفاوت مودم ADSL و VDSL

مبنای مقایسه ADSL VDSL
نرخ انتقال داده آپلود 64 Kbps تا 1 Mbps
دانلود 500 Kbps تا 8Mbps
آپلود 1.5 تا 2.5 Mbps
دانلود 50 تا 55 Mbps
Loop reach 18000 فوت 4500 فوت
نوع سرویس داده ها و POTS داده متقارن و POTS
کاربردها دسترسی به اینترنت و  VOD (video on demand) داده و دسترسی به اینترنت
مدولاسیون استفاده شده CAP or DMT DMT
پروتکل های متداول PPP over ATM ATM

ADSL چیست؟

در Asymmetric Digital Subscriber Line یا همان ADSL توزیع پهنای باند یکسان نیست، به عبارتی نرخ داده به هنگام دانلود و آپلود با یکدیگر برابر نیستند. معمولا سرعت دانلود از آپلود بیشتر است.

پهنای باند کابل جفت پیچ خورده با استفاده از ADSL به سه باند تقسیم می‌شود. باند اول بین 0 تا 25 کیلوهرتز بوده و به عنوان سرویس تلفن معمولی (POTS) مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این سرویس تنها 4 کیلوهرتز از پهنای باند را مصرف می‌کند و بقیه باند به عنوان باند محافظ به کار گرفته می‌شود. این باندهای محافظ، کانال‌های صوتی را از کانال‌های داده جدا می‌کنند.

باند دوم بین 20 تا 200 کیلوهرتز بوده و اغلب برای آپلود مورد استفاده قرار می‌گیرد. باند سوم نیز بین 200 تا 1 مگاهرتز بوده و برای دانلود کاربرد دارد. تکنولوژی ADSL می‌تواند در فاصله‌ای به اندازه 18000 فوت را پوشش دهد.

فرق بین مودم ADSL و VDSL

VDSL چیست؟

Very High Bitrate Digital Subscriber Line یا همان VDSL به طور کلی با ADSL مشابه بوده، اما در برخی از موارد پیشرفته‌تر از آن است. برای مسافت‌های کوتاه تا 4500 فوت از کابل کواکسیال، فیبر نوری یا جفت تابیده استفاده می‌شود.

روش مدولاسیون به کار رفته در VDSL از نوع DMT یا همان Discrete Multitone Technique است. این روش در واقع ترکیبی از QAM و FDM می‌باشد.

VDSL ظرفیت بالاتری در قیاس با ADSL در خطوط کوتاه ارائه می‌کند. یکی دیگر از تفاوت های ADSL و VDSL، امنیت بیشتر VDSL است. همچنین در این تکنولوژی از 7 باند گوناگون برای دانلود و آپلود استفاده می‌شود.

VDSL خدمات مختلفی اعم از POTS، ISDN، ADSL و غیره را پوشش می‌دهد. همچنین برای شبکه نیز سرویسی مناسب بوده و خدماتی همانند تلویزیون با کیفیت بالا، VOD را نیز ارائه می‌کند.

تفاوت مودم ADSL و VDSL

7 تفاوت بین مودم ADSL و VDSL

  1. در ADSL حداکثر سرعت برای دانلود برابر با 8 مگابیت در ثانیه و برای آپلود برابر با 1 مگابیت در ثانیه است. از طرفی، VDSL دارای سرعت برابر با 55 مگابیت بر ثانیه به هنگام دانلود و 2.5 مگابیت بر ثانیه به هنگام آپلود ارائه می‌کند.
  2. فناوری ADSL فاصله بیشتری نسبت به VDSL پوشش می‌دهد. چرا که ADSL مسافتی برابر با 18000 را پوشش می‌دهد اما این مقدار برای VDSL برابر با 4500 فوت است.
  3. VDSL به راحتی می‌تواند داده‌های متقارن، نامتقارن و خدمات POT را پشتیبانی کند. در حالی که ADSL تنها از داده‌های نامتقارن و خدمات POT پشتیبانی می‌کند.
  4. در VDSL امکان استفاده از خدماتی مانند تلویزیون با کیفیت بالا و VOD وجود دارد، اما در ADSL این امکانات امکان پذیر نیست.
  5. ADSL در قیاس با VDSL بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  6. VDSL به راحتی می‌تواند تضعیف سیگنال شود اما ADSL کمی در این زمینه بهتر عمل می‌کند.
  7. در VDSL از روش مدولاسیون DMT استفاده می‌شود. اما در ADSL از CAP نیز علاوه‌بر DMT می‌توان استفاده کرد.

difference-between-adsl-and-vdsl

جمع بندی تفاوت مودم adsl با vdsl

ADSL و VDSL به طور کلی نوعی فناوری خطوط هستند. VDSL نرخ داده بالاتری برای مسافت کوتاه خطوط تلفن ارائه می‌دهد. اما ADSL در مقایسه با VDSL مسافت بیشتری را پوشش می‌دهد، اما نرخ داده کمتری نیز دارد. از معایب تکنولوژی VDSL می‌توان به گران بودن و کاهش سرعت سیگنال با افزایش فاصله اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید