آموزش

معرفی انواع پچ کورد های فیبر نوری

پچ کورد فیبر در برنامه های کاربردی مخابراتی و ارتباطات داده ای مورد استقبال گسترده قرار گرفته است. با کسب و کارها و شرکت‌های متعددی که از مزایای آن بهره می‌برند، پچ کورد فیبر تا حد زیادی کافی‌ترین و رایج‌ترین فیدر پهنای باند را نشان می‌دهد.

با تکثیر آن شبکه‌های با قابلیت گیگابیت، ظرفیت سوخت‌رسانی و جستجوی سرعت، استقرار پچ‌کورد فیبر را بیشتر می‌کند.

فناوری ارتباطات فیبر نوری به پل مهمی برای ایجاد شبکه ارتباطی مدرن تبدیل شده است. و فیبر نوری در زندگی روزمره مردم اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

خانواده‌های بیشتری مشترک اینترنت فیبر می‌شوند و پچ‌کوردهای فیبر به طور گسترده در FTTH و سایر ارتباطات داده استفاده می‌شوند. اما بسیاری از مردم ممکن است در مورد پچ کابل های فیبر نوری مختلف به دلیل ویژگی های مختلف گیج شوند.

این مقاله در مورد همه چیز در مورد پچ کورد های فیبر نوری صحبت می کند و امیدواریم که بتواند به شما در انتخاب پچ کورد فیبر نوری مناسب کمک کند.

پچ کورد فیبر نوری چیست؟

کابل فیبر پچ که اغلب به آن کابل پچ فیبر یا جامپر فیبر نیز می گویند، طولی از کابل فیبری است که با اتصالات فیبر نوری (LC، SC، MTRJ، ST و غیره) در هر انتها خاتمه می یابد.

کانکتورها به سیم فیبر نوری اجازه می دهند تا به سرعت به یک سوئیچ فیبر نوری یا سایر دستگاه های مخابراتی/کامپیوتری متصل شود.

جامپر فیبر یک پخش کننده کلیدی برای استفاده در فضای داخلی است، مانند اتاق سرور یا مراکز داده. پچ کورد فیبر با قابلیت اطمینان عالی، سازگاری عالی و امنیت بهبود یافته، به عنوان بهترین انتخاب برای کاربردهایی که کابل‌های مسی معمولی به آن‌ها دسترسی ندارند، رتبه‌بندی شده است.

انواع پچ کورد فیبر چیست و چگونه انتخاب کنیم؟

پچ کوردهای فیبر نوری در بازار هم اکنون انواع مختلفی دارند. ما در این توضیح عمدتاً آنها را به انواع پچ کورد فیبر معمولی و انواع پچ کورد خاص تقسیم می کنیم.

انواع متداول پچ کوردهای فیبر

بر اساس مشخصات و استانداردهای مختلف، پچ کوردهای فیبر رایج را می توان از منظر حالت کابل فیبر، حالت انتقال، نوع جکت، نوع اتصال و نوع پولیش دسته بندی کرد.

حالت کابل فیبر: حالت تک یا چند حالته

حالت کابل های فیبر پچ نشان می دهد که چگونه پرتوهای نور در داخل فیبر حرکت می کنند. دو حالت کابل فیبر وجود دارد: حالت تک و چند حالته.

پچ فیبر تک حالته فقط به یک حالت نور اجازه می دهد تا در طول خود با قطر بسیار نازک 8-10 میکرون عبور کند، بنابراین می تواند سیگنال ها را با سرعت های بسیار بالاتر با تضعیف کمتر حمل کند.

فیبر تک حالته دارای دو نوع OS1 و OS2 است که در ساخت و کاربرد متفاوت هستند. به طور کلی، OS1 و OS2 هر دو برای انتقال در مسافت های طولانی قابل استفاده هستند، اما OS2 با ارائه عملکرد بهتر با تلفات کمتر، برای انتقال در مسافت های طولانی مناسب تر است.

هسته پچ کورد فیبر چند حالته بزرگتر است، معمولاً 50 یا 62.5 میکرون است که امکان انتقال حالت های نور متعدد را فراهم می کند و در پنج نوع با سرعت یا فواصل مختلف پشتیبانی می‌شود: OM1 62.5 میکرون، OM2 50 میکرون، OM3 50 میکرون، OM4 50 میکرون و OM5 50 میکرون، که می‌توانند با رنگ‌های استاندارد ژاکت متمایز شوند.

از آنجایی که چندین مسیر نوری در کابل طی می شود، فاصله ای که پرش های فیبر چند حالته می توانند به آن برسند معمولاً کوتاه است. برای انتقال از راه دور در داخل ساختمان یا محوطه دانشگاه، پچ کوردهای فیبر چند حالته بهترین گزینه برای انتخاب هستند.

تعداد رشته های فیبر: سیمپلکس یا دوبلکس

با توجه به تعداد رشته های فیبر، پچ کورد فیبر سیمپلکس و دوبلکس وجود دارد.

پچ کورد فیبر سیمپلکس شامل یک رشته فیبر با یک کانکتور سیمپلکس در هر انتهای آن است. می توان آن را با یک جفت ماژول فرستنده گیرنده BiDi که دارای یک پورت هستند، متصل کرد.

در حالی که پچ کورد فیبر دوبلکس از دو رشته شیشه یا پلاستیک با یک کانکتور دوبلکس (یا به عنوان دو اتصال سیمپلکس در نظر گرفته می شود) تشکیل شده است. این پچ کورد با فرستنده گیرنده های معمولی یا فرستنده گیرنده های فیبر دوگانه BiDi مرتبط است.

نوع ژاکت: PVC یا  LSZH

PVC  و LSZH برای توصیف مواد ژاکت متداول پچ کورد فیبر استفاده می شود. پچ کورد های فیبر پوشیده شده با ژاکت PVC در دمای نصب معمولی انعطاف پذیر هستند.

در مقایسه با پچ‌کوردهای  PVC، پچ‌کوردهای LSZH محکم ترند و کمتر انعطاف‌پذیرتر هستند، اما حاوی ترکیبی مقاوم در برابر شعله هستند که در صورت سوختن، بخارات سمی از خود ساطع نمی‌کند.

پچ کورد فیبر نوری پی وی سی معمولاً برای کاربردهای داخلی مانند اجرای افقی از مرکز سیم کشی استفاده می شود. در حالی که کابل LSZH در مناطق بدون تهویه و در معرض دید عموم استفاده می شود، مانند مترو و تونل ها و همچنین برای اتاق هایی استفاده می شود که خروج سریع از آنها آسان نیست.

نوع اتصال:  LC، SC ،ST  یا موارد دیگر

انواع کانکتورهای زیادی وجود دارد که در کابل های پچ فیبر استفاده می شود مانند LC، SC، ST، MTP یا MPO که در این مقاله فهرست شده اند .

جدای از این کانکتورها، جدیدترین طراحی کانکتور به نام کانکتور MDC وجود دارد که با ارائه برتری 3 برابری نسبت به کانکتور LC استاندارد، بالاترین تراکم کانکتور قابل دستیابی را ممکن می سازد.

انواع مختلف کانکتور باید به رابط های مختلف متصل شوند، بنابراین بهتر است نوع رابط دستگاه هایی را که برای اولین بار استفاده می کنید تأیید کنید.

اگر بر اساس این معیار که آیا کانکتور در هر طرف یکسان است تقسیم شوند، می توان آنها را به پچ کورد فیبر نوع اتصال دهنده و پچ کورد فیبر هیبریدی تقسیم کرد.

پچ‌کوردهای فیبر که در هر دو انتها نوع اتصال یکسانی دارند، شامل پچ‌کورد فیبر LC به LC، پچ‌کورد فیبر SC به SC و غیره است. اگر نوع پورت دستگاه‌ها در هر دو طرف یکسان است، می‌توانید پچ کورد فیبر نوع کانکتوری را انتخاب کنید یا باید نوع هیبریدی را انتخاب کنید.

نوع پرداخت:  PC،UPC  یا  APC

کانکتورهای فیبر نوری به اشکال مختلف طراحی و صیقل داده شده اند تا back reflection را به حداقل برسانند، که به ویژه در کاربردهای حالت single مهم است.

با توجه به انواع پولیش این کانکتور، پچ کوردهای فیبر PC، UPC و APC وجود دارد.

امروزه نوع پولیش PC با نوع UPC جایگزین شده است. اینکه UPC یا APC را انتخاب کنید بستگی به نصب واقعی شما دارد.

از آنجایی که APC تلفات ورودی کمتری را نسبت به UPC ارائه می‌کند، کابل‌های پچ فیبر APC برای کاربردهای پهنای باند بالا و لینک‌های مسافت طولانی، مانند FTTx، شبکه‌های نوری غیرفعال (PON) و چندگانه تقسیم طول موج (WDM) کاربرد بیشتری دارند.

در حالی که سیم‌های پچ فیبر UPC برای سیستم‌های نوری که حساسیت کمتری نسبت به از دست دادن اتصال دارند مانند تلویزیون دیجیتال و تلفن اعمال می‌شود.

پچ کورد

انواع ویژه پچ کوردهای فیبر

پچ کورد فیبر در حال تکامل است تا با نیازهای روزافزون پهنای باند همگام شود. برخی از کابل‌های فیبر پچ با طراحی خاص برای پاسخگویی به نیازهای کاربردی مختلف ظاهر می‌شوند.

دانستن گزینه های موجود باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه ما می شود. در اینجا تعدادی پچ کورد فیبر نوری ویژه برای استفاده در شرایط خاص وجود دارد.

پچ کورد فیبر زرهی

پچ کورد فیبر زرهی تمام ویژگی های پچ کورد فیبر رایج را حفظ می کند.

همانطور که در شکل 4 می بینید، تفاوت اصلی بین کابل فیبر زرهی و پچ کورد فیبر معمولی در این است که جامپرهای فیبر زره دار با یک لوله زره دار ضد زنگ در داخل ژاکت و خارج از فیبر نوری طراحی شده اند.

این طراحی باعث می شود پچ کورد فیبر نوری به قدری قوی شود که ضد جونده شود و در برابر گام های بزرگسالان مقاوم باشد. همانطور که قوی است، پچ کورد فیبر زرهی در واقع به اندازه پچ کورد فیبر نوری استاندارد انعطاف پذیر است و می تواند به طور تصادفی خم شود.

پچ کورد فیبر غیر حساس خمیده

پچ کورد فیبر غیر حساس خمیده در برابر آسیب و از دست دادن خمش بسیار مقاوم است.

این کابل دارای شعاع خمشی کوچک است و با طراحی نوآورانه هسته و افزایش حساسیت کم خمشی ماکرو از خمش اضافی جلوگیری می کند. سیم پچ فیبر غیر حساس خمیده برای پشتیبانی از مرکز داده و برنامه های کاربردی FTTH و کابل کشی با تراکم بالا ساخته شده است .

 

پچ کورد فیبر Mode Conditioning

این پچ کورد فیبر ویژه یک پچ کورد چند حالته دوبلکس است که دارای یک طول کم فیبر تک حالته در شروع طول انتقال است.

پچ کورد فیبر با اتلاف کم تراکم

پچ‌کوردهای فیبر با اتلاف کم که از فناوری LL استفاده می‌کنند، در مقایسه با پچ‌کوردهای فیبر معمولی، تلفات درج کانکتور کمتری دارند، اگرچه شباهت‌های زیادی با کابل پچ معمولی دارد که فقط از نظر ظاهر قضاوت می‌شود.

این نوع پچ کوردهای فیبر اغلب برای کاربردهایی استفاده می شود که میزان کاهش تضعیف عنصری حیاتی است. با کاهش تضعیف، آنها می توانند دسترسی شبکه را برای برنامه های طولانی مدت گسترش دهند.

پچ کورد فیبر Uniboot

کابل پچ فیبر uniboot که با کانکتورهای uniboot LC طراحی شده خاص خاتمه می یابد، دو فیبر را در یک کابل ادغام می کند، بنابراین مزایای قابل توجهی در محیط های کابل کشی با تراکم بالا ارائه می دهد.

در مقایسه با کابل‌های LC استاندارد، تعداد کابل‌ها را تا 50 درصد کاهش می‌دهد و بهترین تناسب را برای مکان‌هایی که فضا نگران‌کننده است، نشان می‌دهد که مزیت اصلی آن است.

پچ کورد

 

یک نوع پچ کورد فیبر یونی بوت به نام پچ کورد فیبر یونی بوت قابل تعویض وجود دارد که برای تغییر قطبیت فیبرها تنها با مانور دادن کانکتورها بدون نیاز به ابزار خاصی طراحی شده است.

چنین طراحی ای از مشکلات بالقوه ای که ممکن است ناشی از اتصال مجدد کانکتورها باشد، جلوگیری می کند، که به مدیریت کارآمدتر کابل مربوط می شود.

پچ کورد

حمع بندی

پچ کورد فیبر به بسیاری از افراد کمک کرده است تا به پهنای باند بزرگتر و سرعت بیشتر دست یابند، و مزیت آن گسترش در طیف وسیعی از ساختارها است.

پارامترهای پچ کورد فیبر رایج مانند حالت کابل فیبر و انواع کانکتور عناصر کلیدی هستند که اهمیت زیادی دارند. اگر محیط کابل کشی شما نسبتاً پر دردسر است، پچ کورد فیبر مخصوصی که در بالا ذکر شد متناسب با نیاز شما خواهد بود.

زمانی که تصمیم گیری برای شما سخت است، همیشه برای جلوگیری از ضرر و زیان کمک گرفتن از یک متخصص بهترین انتخاب است.

 

دیدگاهتان را بنویسید