مقایسه

تفاوت بین اکسس پوینت و روتر

 

پیشرفت سریع و باورنکردنی فناوری‌های رایانه‌ای، دستگاه‌ها، لوازم خانگی و ابزارهای زیادی را برای بشر به ارمغان آورده است. در واقع، انواع و اقسام مختلف تجهیزات کامپیوتری وجود دارد که می تواند برای مصرف کنندگان معمولی بسیار آسان باشد که با ظرافت های هر دستگاه یا گجت گیج شوند.

یکی از سوالاتی که اغلب از کارشناسان فنی ما در فروشگاه پرسیده می شود این است که تفاوت بین اکسس پوینت و روتر چیست. تفاوت های اساسی بین این دو دستگاه بسیار ساده هستند، اما یکسری تفاوت های جزئی و در عین حال مهم دیگری نیز وجود دارند.

روتر چیست؟

روتر یک دستگاه شبکه است که دو عملکرد اصلی را انجام می دهد: (1) چندین رایانه، تلفن، تبلت یا دستگاه های دیگر را برای تشکیل یک شبکه محلی مدیریت شده به هم متصل می کند، و (2) دسترسی به اینترنت را برای همه دستگاه های سازگار فراهم می کند تا به روتر متصل می شوند.

تفاوت بین اکسس پوینت و روتر

تفاوت بین اکسس پوینت و روتر

 

یک شبکه محلی (LAN) را می توان به سادگی با استقرار یک روتر و اتصال یک یا چند دستگاه به آن راه اندازی کرد. همچنین روترهای مدرن به کاربران این امکان را می دهند تا دستگاه ها را هم از طریق کابل اترنت و هم به صورت بی سیم (با استفاده از Wi-Fi) به همدیگر متصل کنند.

با این حال، برای اینکه روتر بتواند داده‌ها را به دستگاه‌های داخل شبکه محلی توزیع و تحویل دهد، باید از طریق کابل اترنت به تجهیزات محل مشتری ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (CPE) متصل شود.

اکسس پوینت چیست؟

نقطه دسترسی یک دستگاه شبکه بی سیم است که به عنوان یک پورتال برای اتصال دستگاه ها به یک شبکه محلی عمل می کند. نقاط دسترسی معمولاً برای گسترش پوشش بی سیم یک شبکه موجود و افزایش تعداد کاربرانی که می توانند به آن متصل شوند استفاده می شود.

 اکسس پوینت

اکسس پوینت

 

یک کابل اترنت با سرعت بالا از یک روتر به یک نقطه دسترسی اجرا می شود که سیگنال سیمی را به یک سیگنال بی سیم تبدیل می کند. اتصال بی‌سیم معمولاً تنها گزینه موجود برای نقاط دسترسی است که با استفاده از Wi-Fi پیوندهایی با دستگاه‌های پایانی برقرار می‌کند.

ویژگی های دیگر روترها علاوه بر فراهم کردن بستری برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌های مختلف، دارای قابلیت محافظت از فایروال و رمز عبور نیز هستند. این قابلیت ها تضمین می کند که دستگاه های بی سیم متصل در برابر هرگونه تهدیدی که ممکن است از خارج از شبکه محلی ایجاد شود محافظت می شود.

 

از جمله تفاوت های اصلی روتر این است که به عنوان یک هاب عمل می کند و یک شبکه محلی را راه اندازی می کند تا بتواند تمام دستگاه ها و ارتباطات موجود در آن را مدیریت کرد. از طرف دیگر، یک اکسس پوینت یک دستگاه فرعی در شبکه محلی است که مکان دیگری را برای اتصال دستگاه ها فراهم می کند و دستگاه های بیشتری را قادر می سازد در شبکه فعالیت داشته باشند.

روترهای بی سیم می توانند به عنوان نقاط دسترسی عمل کنند، اما همه نقاط دسترسی نمی توانند به عنوان روتر کار کنند. در حالی که روترها می توانند شبکه‌های محلی را مدیریت می‌کنند، با سیستم‌های خارج شبکه ارتباط برقرار می‌کنند، داده‌ها را در جهات مختلف جمع آوری می کنند، این داده ها را توزیع کرده و ارسال می‌کنند، نقطه اتصال را ایجاد می‌کنند و امنیت را تضمین می‌کنند، این در حالی است که نقاط دسترسی معمولاً تنها می توانند دسترسی به شبکه ایجاد شده روتر را فراهم می‌کنند.

حالا سوال اینجاست که کدام گزینه بهتر است؟ پاسخ به این سوال که کدام یک بهتر است بستگی به نیاز کاربر دارد یعنی کاربران براساس نیاز خود می توانند دستگاهی که مورد نیازشان هست را انتخاب کنند. برای خانه ها و مشاغل کوچک، روترها ممکن است راه حل بهینه (اگر نه بهترین) باشند، در حالی که شرکت ها و سازمان های متوسط ​​تا بزرگ مطمئناً به شبکه ای از نقاط دسترسی و سوئیچ ها نیاز دارند.

در واقع برنامه ریزی دقیق و جامع به تعیین بهترین مکان برای نقاط دسترسی، حذف همپوشانی فرکانس و کاهش نویز کمک کرد. علاوه بر این، قابلیت‌های کانال خودکار، انتقال خودکار و دو باند امکان پیکربندی آسان، حداقل تعمیر و نگهداری و افزایش ظرفیت اتصال را فراهم کرده‌اند.

با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سری محصولات مختلف تجهیزات جانبی به فروشگاه ژوپیتل مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید