معرفی

همه چیز درباره اینترنت 5G

5G چیست؟

5G نسل پنجم شبکه تلفن همراه است. این یک استاندارد جهانی بی سیم جدید پس از شبکه های 1G، 2G،  3G و  4G است 5G . نوع جدیدی از شبکه را فعال می کند که برای اتصال تقریباً همه و همه چیز از جمله ماشین ها، اشیاء و دستگاه ها طراحی شده است.

فناوری 5G دارای حداکثر سرعت 20 گیگابیت بر ثانیه است، در حالی که حداکثر سرعت 4G تنها 1 گیگابیت در ثانیه است. همچنین 5G وعده تأخیر کمتری را می دهد که می تواند عملکرد برنامه های تجاری و همچنین سایر تجربیات دیجیتال (مانند بازی آنلاین، کنفرانس ویدیویی و اتومبیل های خودران) را بهبود بخشد.

استاندارد جدید بی‌سیم Wi-Fi 6،( که همچنین به عنوان 802.11ax شناخته می‌شود) ویژگی‌های مشترکی با 5G دارد؛ از جمله عملکرد بهبود یافته. رادیوهای Wi-Fi 6 را می توان در جایی قرار داد که کاربران به آنها نیاز دارند تا پوشش جغرافیایی بهتر و هزینه کمتری ارائه دهند. زیربنای این رادیوهای Wi-Fi 6 یک شبکه مبتنی بر نرم افزار با اتوماسیون پیشرفته است.

فناوری بی‌سیم 5G برای ارائه سرعت‌های پیک داده چند گیگابیت بر ثانیه، تأخیر بسیار کم، قابلیت اطمینان بیشتر، ظرفیت شبکه عظیم، افزایش دسترسی و تجربه کاربری یکنواخت‌تر به کاربران بیشتر طراحی شده است. عملکرد بالاتر و بهره وری بهبود یافته تجربیات کاربر جدید را تقویت می کند و صنایع جدید را به هم متصل می کند.

تفاوت های بین نسل های قبلی شبکه های تلفن همراه و 5G چیست؟

نسل های قبلی شبکه های تلفن همراه 1G، 2G، 3G و 4G هستند.

1G، 2G،3G و 4G همگی به 5G منتهی شدند، که برای ارائه اتصال بیشتر از قبل طراحی شده است.

5G یک رابط هوایی یکپارچه و توانمندتر است که با ظرفیت گسترده ای طراحی شده است تا تجربیات کاربر نسل بعدی را فعال کند، مدل های کاربردی جدید را توانمند کند و خدمات جدید ارائه دهد.

5G  روی همان فرکانس‌های رادیویی اجرا می‌شود که در حال حاضر برای گوشی‌های هوشمند، شبکه‌های Wi-Fi و ارتباطات ماهواره‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما این فناوری را قادر می‌سازد تا بسیار فراتر رود.

فراتر از اینکه می‌توانید یک فیلم HD کامل را در چند ثانیه (حتی از یک استادیوم شلوغ) بارگیری کنید، 5G واقعاً در مورد اتصال همه جا ، قابل اعتماد و بدون تأخیر است تا مردم بتوانند موارد را در زمان واقعی اندازه‌گیری، درک و مدیریت کنند.

5G اکوسیستم تلفن همراه را با سرعت بالا، قابلیت اطمینان بالا و تأخیر ناچیز، به قلمروهای جدیدی گسترش می دهد. 5G بر هر صنعت تأثیر می گذارد و حمل و نقل ایمن تر، مراقبت های بهداشتی از راه دور، کشاورزی دقیق، لجستیک دیجیتالی و …را به واقعیت تبدیل می کند.

چه کسی مخترع 5G است؟

شرکت‌های زیادی در توسعه‌ی 5G ایفای نقش کرده‌اند؛ به‌همین‌دلیل، نمی‌توان مالکیت آن را به نام یک شخص یا شرکت خاصی ثبت کرد. اما چندین شرکت در وجود دارند که در زنده کردن 5G نقش دارند.از شرکت‌های پیشرو در این زمینه می‌توان به کوالکام، اینتل، سامسونگ، AT&T و زد‌تی‌ای اشاره کرد. همچنین، در سال‌های اخیر دو شرکت نوکیا و هوآوی گام‌های مهمی را در این مسیر برداشته‌اند.

5G چگونه کار می کند؟

فناوری 5G پیشرفت هایی را در سراسر ساختار شبکه ایجاد خواهد کرد.

آنتن‌های جدید از فناوری موسوم به MIMO عظیم (ورودی چندگانه، چند خروجی) استفاده می‌کنند که چندین فرستنده و گیرنده را قادر می‌سازد تا داده‌های بیشتری را به طور همزمان منتقل کنند. اما فناوری 5G به طیف رادیویی جدید محدود نمی شود. این برای پشتیبانی از یک شبکه همگرا و ناهمگن طراحی شده است که فناوری های بی سیم دارای مجوز و بدون مجوز را ترکیب می کند. با این کار پهنای باند موجود برای کاربران اضافه می شود.

توانایی های  5Gچیست؟

5G بسیار بیشتر از بهبود قابل توجه اتصال شبکه شما انجام خواهد داد.  5Gفرصت‌های جدیدی را فراهم می‌کند و ما را قادر می‌سازد تا راه‌حل‌های تحول برانگیز را ارائه دهیم که به سراسر جامعه می‌رسد.

تصور کنید میلیاردها دستگاه متصل در حال جمع‌آوری و اشتراک‌گذاری اطلاعات در زمان واقعی برای کاهش تصادفات جاده‌ای هستند. یا خطوط تولید آنقدر پیش بینی کننده باشند که بتوانند از وقفه ها قبل از وقوع جلوگیری کنند.

دلیل برتری 5G به 4G چیست؟

 • 5Gسرعت بسیار بیشتری نبست به 4G دارد: اینترنت 5G با حداکثر سرعت داده ۲۰ گیگابایت‌ بر ثانیه و متوسط نرخ داده بیش از ۱۰۰ مگابایت ‌بر ثانیه، در بسیاری از فرایندها تا ۵۰۰ برابر سریع‌تر از 4G است.
 • ظرفیت5G بیشتر از4G  است:5G  برای پشتیبانی از افزایش ۱۰۰ برابری ظرفیت ترافیک و کارایی شبکه طراحی شده است.
 • 5Gتأخیر کمتری دارد: اینترنت  5G با کاهش ۱۰ برابری تأخیر در بازی‌های آنلاین می‌تواند به پینگ ۱ میلی‌ثانیه دست پیدا کند.
 • 5G یک پلتفرم یکپارچه است که نسبت به 4G توانایی بیشتری دارد: 4G LTE روی ارائه‌ی پهنای باندی با سرعت بسیار بیشتر از 3G متمرکز شده است،در حالی که 5G به‌گونه‌ای طراحی شده است که پلتفرمی یکپارچه و توانمندتر باشد که نه‌ تنها تجربیات پهنای باند تلفن‌همراه را بهبود می بخشد؛ بلکه از خدمات جدیدی مانند اینترنت اشیاء و ارتباطات حیاتی نیز پشتیبانی می‌کند.

تأثیر فناوری 5G روی دنیای واقعی چیست؟

فناوری 5G نه تنها آغازگر دوره جدیدی از بهبود عملکرد و سرعت شبکه است، بلکه تجربه‌های مرتبط جدیدی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

در مراقبت‌های بهداشتی، فناوری 5G و اتصال Wi-Fi 6 بیماران را قادر می‌سازد از طریق دستگاه‌های متصلی که دائماً داده‌های مربوط به شاخص‌های سلامت کلیدی مانند ضربان قلب و فشار خون را ارائه می‌دهند، نظارت شوند. در صنعت خودرو، 5G همراه با الگوریتم‌های مبتنی بر ML اطلاعاتی در مورد ترافیک، تصادفات و موارد دیگر ارائه می‌کند. وسایل نقلیه می توانند اطلاعات را با وسایل نقلیه و نهادهای دیگر در جاده ها مانند چراغ های راهنمایی به اشتراک بگذارند. اینها تنها چند کاربرد صنعتی فناوری 5G هستند که می توانند تجربه های بهتر و ایمن تری را برای کاربران فراهم کنند.

مزایای 5G چیست؟

5Gمزایای ارزشمند زیادی دارد، مانند موارد زیر:

 • استفاده از فرکانس های بالاتر
 • پهنای باند بالا
 • پهنای باند موبایل پیشرفته
 • تاخیر کمتر از 5 میلی ثانیه
 • نرخ داده بالاتر، که گزینه های فناوری جدید را در شبکه های 5G فعال می کند، مانند پخش4K یا اجرای واقعی واقعیت مجازی (VR)
 • پتانسیل داشتن یک شبکه تلفن همراه 5G متشکل از فرکانس‌های باند پایین، باند میانی و میلی‌متری.

موارد استفاده از 5G

موارد استفاده از5G  می تواند از استفاده تجاری و سازمانی تا استفاده معمولی مصرف کننده را شامل شود. چند نمونه از نحوه استفاده از 5G عبارتند از:

 • پخش ویدیو با کیفیت بالا
 • ارتباط بین دستگاه ها در محیط اینترنت اشیا (IoT)
 • ردیابی مکان دقیق تر
 • خدمات بی سیم ثابت
 • ارتباطات کم تاخیر
 • توانایی بهتر برای تجزیه و تحلیل زمان واقعی.

علاوه بر بهبود در سرعت، ظرفیت و تأخیر، 5G ویژگی های مدیریت شبکه را ارائه می دهد -از جمله آنها تقسیم بندی شبکه، که اپراتورهای تلفن همراه را قادر می سازد چندین شبکه مجازی را در یک شبکه فیزیکی 5G ایجاد کنند. این قابلیت اتصالات شبکه بی سیم را برای پشتیبانی از کاربردهای خاص یا موارد تجاری فعال می کند و می تواند به عنوان یک سرویس فروخته شود.

برای مثال، یک خودروی خودران می‌تواند به یک بخش شبکه نیاز داشته باشد که اتصالات بسیار سریع و کم تاخیر را ارائه می‌دهد تا وسیله نقلیه بتواند در زمان واقعی حرکت کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید