معرفی

وای فای 6 چیست؟ همه چیز در مورد وای فای 6

وای فای 6 چیست؟
وای فای 6 که با نام 802.11ax نیز شناخته می شود، جدیدترین پروتکل شبکه وای فای است. وای فای 6 سرعت‌ بیشتر و انتقال داده‌های بزرگ‌تری را ارائه می‌کند و به دستگاه‌های بیشتری اجازه می‌دهد بدون وقفه  یک شبکه متصل شوند. وای فای 6 همچنین رمزگذاری WPA3 را ارائه می دهد که  آن را به پروتکل ایمن تر از جانشین خود، وای فای 5 تبدیل می کند.

وای فای 6 چیست؟ همه چیز در مورد وای فای 6

مقایسه وای فای 5 و وای فای 6

مزایای وای فای  6

وای فای 6 بسیاری از مشکلاتی آزار دهنده استانداردهای وای فای قبلی را حل می‌کند.مزایای اصلی Wi-Fi 6 عبارتند از:

 • افزایش ظرفیت در یک روتر

 • بهبود عملکرد در مناطق و ساختمان های شلوغ

 • اتصال سریعتر و سرعت انتقال داده

 • عمر باتری بهتر در دستگاه های شما

همه ما در موقعیتی بوده ایم که شبکه وای فای که به آن متصل هستیم،انتظارات ما را برآورده نمی کند. بخش بزرگی از مشکل اتصال ، بار بیش از حد فعالیت است. این مشکل در وای فای 6 نیست، زیرا انتقال داده بسیار کارآمدتر انجام می شود. پیش از این، هر دستگاه باید در صف اتصال منتظر می ماند، اما اکنون همه دستگاه ها  می توانند همزمان اتصال یابند و کار کنند.

روتر وای فای 6 می تواند ترافیک بسیار بیشتری را مدیریت کند و حتی به جای پخش در یک منطقه عمومی، جریان داده را مستقیماً به دستگاه شما ارائه می دهد. افزایش ظرفیت یکی از بزرگترین مزایا و مزیتی است که برای اکثر کاربران قابل توجه است.

وای فای 6 چیست؟ همه چیز در مورد وای فای 6

سرعت  وای فای 6 بیشتر است زیرا داده های بیشتری در هر ثانیه بارها ارسال می شود. نتیجه آن، این است که جریان داده های بزرگتر روان تر می شود و به عنوان مثال می توانید به راحتی تلویزیون را به صورت آنلاین تماشا کنید. حداکثر سرعت وای فای 6، 9.6 گیگابیت بر ثانیه است، در حالی که سرعت وای فای 5 تنها 3.5 گیگابیت در ثانیه است.

در حالی که این یک جهش بزرگ است، احتمالاً تنها با یک دستگاه متصل تفاوت را متوجه نخواهید شد. اگر در یک شبکه شلوغ با افراد زیادی هستید، احتمالاً تفاوت این دو نسل را متوجه خواهید شد.

مزایای ارتقاء به وای فای 6

با وای فای 6 می توانید از مزایای زیر بهره مند شوید:

 • افزایش ظرفیت برای دستگاه های متصل بیشتر

 • پوشش دهی بهتر پهنای باند بیشتر برای هر کاربر

 • امنیت بهبود یافته

 • تاخیر کمتر برای گیمرها

 • سرعت بهبود یافته

بزرگ‌ترین مزیت وای فای 6 در خانه، زمان کمتر برای مقابله با اینترنت کند است. تماس‌های قطع‌شده کمتری خواهید داشت، بازی‌های روان‌تری خواهید داشت و فیلم‌هایتان خیلی کمتر قطع می‌شوند. 

وای فای 6 چیست؟ همه چیز در مورد وای فای 6

آیا وای فای 6 نقطه ضعفی دارد؟

معایب اصلی وای فای 6 سازگاری و هزینه است. اگر تلفن همراه آیفون شما قدیمی‌تر از آیفون 11 است، نمی‌تواند از وای فای 6 استفاده کند. اما راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید اینترنت تلفنتان را با بیشترین سرعت ممکن اجرا کنید. لپ‌تاپ های قدیمی‌تر نیز نمی‌توانند از وای فای 6 استفاده کند.

روتر وای فای 6 همچنان با دستگاه های قدیمی تر کار می کند، فقط از تمام مزایای ذکر شده در بالا بهره نخواهید برد. برای لذت بردن از وای فای 6، به یک روتر، رایانه و تلفن کاملاً سازگار نیاز دارید. برخی از رایانه‌ها را می‌توان با ارزان‌قیمت با کارت‌های شبکه جدید ارتقا داد تا با  وای فای 6 سازگار شوند، اما نه همه آنها.

همچنین، سرعت اتصال می تواند توسط دیوارهای منازل یا دفاتر کاری به خطر بیفتد. بسیاری از مزایای ذکر شده همچنان اعمال می شوند، و شما هنوز هم سرعت بالایی خواهید دریافت کرد، اما دستگاه های نزدیک به روتر سریع ترین عملکرد را خواهند داشت.

هنگامی که روتر وای فای 6 شما با رایانه‌ای قدیمی‌تر کار می‌کند، ممکن است مجبور شوید نوع رمزگذاری ایمن کمتری را انتخاب کنید. WPA3 بهترین استاندارد رمزگذاری در حال حاضر است و رایانه قدیمی شما ممکن است بخواهد از WPA2 یا WEP استفاده کند. این توصیه نمی شود، زیرا می تواند منجر به مشکلاتی مانند بدافزار روتر شود.

وای فای 6 چیست؟ همه چیز در مورد وای فای 6

آیا نیاز به ارتقا به وای فای 6 دارید؟

وای فای 6 برای کاربران روزمره در خانه چه معنایی دارد؟ وای فای 6 از منظر امنیتی بهتر است،  اما انتظار نداشته باشید سرعت دستگاه‌های روزمره شما به شدت افزایش یابد. به‌روزرسانی تدریجی لوازم الکترونیکی ،نسبت به تعویض همزمان آنها، می‌تواند آسان‌تر باشد. اما هنگامی که نیاز به خرید دستگاه های جدید دارید، مطمئن شوید که آنها با وای فای 6 سازگار هستند. 

برای اکثریت ما،  وای فای 6 در داخل و خارج از خانه حتی بیش از کافی خواهد بود. فضاهای عمومی و شبکه های شلوغ قطعا باید به وای فای 6 ارتقا پیدا کنند و بسیاری از آنها قبلاً این کار را انجام داده اند.

در نهایت، وای فای 6 می تواند تداخل شبکه های وای فای اطراف را قطع کند. دستگاه‌ها می‌توانند از شبکه وای‌فای محلی خود با خطر کمی که شبکه‌های مجاور اتصال آن‌ها را قطع کنند، استفاده کنند. همه دستگاه‌های وای فای 6 باید قابلیت پشتیبانی از مشخصات جدید را داشته باشند تا بتوانند گواهی وای فای 6 را دریافت کنند.

 روتر وای فای 6 چیست؟ روترهای  وای فای 6 سرعت انتقال یا نرخ انتقال داده بهتری را ارائه می دهند. روترها می توانند دستگاه های بسیاری با پهنای باند بالا را در خود جای دهند. به یاد داشته باشید، برخی از ویژگی‌های وای فای 6 کار نمی‌کنند مگر اینکه یک روتر سازگار و یک تلفن، رایانه یا تبلت جدید داشته باشید. آگاه باشید که از چه ویژگی هایی می توانید استفاده کنید و کدام را نمی توانید. این روتر همچنان با دستگاه‌های قدیمی‌تر نیز کار می‌کند، اما با مزایای کمتری در دسترس است.

وای فای 6 چیست؟ همه چیز در مورد وای فای 6

چگونه باید بهترین روتر Wi-Fi 6 را انتخاب کنید؟ گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد. ویژگی های زیر را در نظر بگیرید:

 • سرعت: تست های روتر را برای مشاهده میانگین سرعت در فواصل مختلف جستجو کنید.

 • پوشش: نحوه عملکرد روتر را در زمانی که یک دستگاه در فاصله مشخصی قرار دارد، توصیف می کند.

 • استفاده: گیمرها باید روتری انتخاب کنند که اتصالات قطع شده کمتری را تضمین کند و حتی به کاربران اجازه دهد دستگاه بازی خود را اولویت‌بندی کنند.

 • وای فای 6E:  حرف E مخفف کلمه Expanded است و بهتر از فناوری استاندارد وای فای 6 است. یک روتر از این نوع به جای دو باند فرکانسی از سه باند استفاده می کند که اتصال ثابت و اختصاصی را تضمین می کند. اما روترهای Wi-Fi 6E گران هستند و برای اکثر کاربران یا تنظیمات خانگی ضروری نیستند.

سرعت وای فای 6 چقدر است؟

حداکثر سرعت وای فای 6 9.6 گیگابیت بر ثانیه است. به احتمال زیاد هرگز به این سرعت نخواهید رسید – این میزان سرعت یک حداکثر سرعت تئوری است. با این حال، وای فای 6 بسیار سریعتر از نسل های پیش است و تفاوت آن را در محیط های شلوغ با بسیاری از دستگاه های متصل متوجه خواهید شد.

همراه با گیگابیت بر ثانیه سریعتر، وای فای6 همچنین از حامل های فرعی بیشتری استفاده می کند، بنابراین داده ها سریعتر و کارآمدتر ارسال می شوند. برای بسیاری از ما، سرعت خالص مشکل نیست. مشکل ازدحام شبکه است: بسیاری از افراد در یک شبکه، به طور همزمان، از تمام وای فای استفاده می کنند. با وای فای 6، می‌توانید انتظار داشته باشید که اینترنت شما همیشه سریع باشد، مهم نیست چه کسی در اطراف است و از آن استفاده می کند، به این دلیل که وای فای 6 می‌تواند دستگاه‌های بیشتری را اداره کند و هر دستگاه دسترسی یکسان و ثابت دارد. بیش از پهنای باند کافی برای دور زدن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید